آخرین وضعیت سعید حجاریان در مصاحبه با همسرش

به دنبال پخش شایعه درگذشت سعید حجاریان در زندان با همسر وی تماس گرفتیم. وی ضمن رد این شایعه از ملاقات با حجاریان خبر داد، هر چند تاکید کرد که او در شرایط بسیار نگران کننده‌ای قرار دارد.

خانم حجاریان که در صدایش اندوه سنگینی موج می زد،از ملاقات با همسرش در زندان اوین خبر داد و گفت: من امروز ایشان را دیدم.

کجا بودند؟

بازداشتگاه اوین

چی شد که ملاقات دادند؟

نمی‌دانم چرا ملاقات دادند و علت موافقت‌شان با ملاقات چه بود؛ ولی هر چه بود وضعیتشان اصلا خوب نبود. به هر حال می‌دانید که ایشان از ترور ده سال پیش به شدت آسیب دیدند. در واقع زنده ماندن ایشان یک معجزه بود ولی بعد از آن بسیار ناتوانند و در واقع به لحاظ فیزیکی مثل یک کودک شیرخوار هستند. اصلا بازداشت و نگهداری ایشان، فشار زیادی بر وی وارد می‌آورد. فشار خون او همیشه پایین بود ولی امروزکه فشارش را گرفتم بسیار بالا بود. برای همین به شدت نگران سلامتی او هستم. الان فشار سنگینی روی اوست. او الان فقط نگران خودش نیست، نگران وضعیت جامعه و انقلاب هم هست. در واقع آقای حجاریان زندگیش را در این راه گذاشته است.

توانستید صبحتی هم بکنید؟

نه؛ صحبت‌ها در حد سلام و احوالپرسی بود ولی صورتش مرتب از اشک خیس می‌شد. یعنی قیافه نشان می‌داد که به شدت از وضعیت پیش آمده متاثر و نگران است که خدای ناکرده اتفاقی برای ایران بیفتد.

ملاقات پشت شیشه بود؟

نه؛ حضوری بود.

تنها بودید؟

نه با برادرشان و پسرم رفته بودیم.

مامورین هم بودند؟

بله؛ بودند و دوربین گذاشته بودند. البته به نظر نمی‌رسید ضرب و جرحی شده باشند، ولی وضعیت‌شان اصلا خوب نبود. من نگران هستم که سکته بکنند. یعنی اگر خدای ناکرده مشکلی برایشان پیش بیاید اینها می‌خواهند چطور جوابگو باشند.

ایشان وقتی بیرون بودند خودشان می‌توانستند به تنهایی از عهده کارهای روزمره شان بر بیایند؟

او با واکر راه می‌رود و با کوچک‌ترین حرکتی زمین می‌خورد. این اتفاق بارها در خانه افتاده بود ولی حالا اگر این اتفاق در آنجا بیفتد بسیار سنگین تمام خواهد شد؛ فرض کنید سرش به جایی بخورد؛ آقایان چطور می‌خواهند جوابگو باشند. یا به هر حال با توجه به اینکه فشارش بالا رفته وغذای زندان هم غذای مناسبی نیست، اگر چربی خونش بالا برود بسیار خطرناک است. برایش آسپیرین گذاشته‌اند ولی آسپیرین می‌تواند باعث خونریزی معده شود، و اگر این اتفاق بیفتد معلوم نیست چه عواقبی به دنبال داشته باشد. حالا اگر بیرون باشند این چیزها قابل کنترل است ولی در آنجا نمی‌دانم چه خواهد شد.

داروی مخصوصی می‌خورند؟

بله، او داروهای زیادی می‌خورد از جمله  داروی آرامبخش. روزانه ده تا قرص می‌خورند که حرکت‌های اضافه را کنترل کند. هر کدام از این قرص ها می‌تواند مصرف کننده را تا دو روز بخواباند.

الان این داروها را دارند؟

بله برایشان بردیم.

از کسانی که آنجا بودند نپرسیدید بردن کسی مثل ایشان برای چیست؟

آنها کاره‌ای نبودند؛ مامورانی بودند که فقط آنجا بودند؛ بنده خداها آن هم مثل بقیه مردم.

با مسئولین تماسی گرفته‌اید؟ مثلا با آقای مرتضوی که ظاهرا اداره این امور به ایشان محول شده؟

بله ؛آقای مرتضوی می‌گوید ایشان در حزب فعال بوده. خب این حزب که غیرقانونی نبوده قانونی فعالیت می‌کرده. همه چیز شفاف بوده. ایشان هم در سال دو سه تا مقاله بیشتر نمی‌نوشتند که این مقاله هم در روزنامه‌هایی چاپ می‌شده که مجاز بوده. کار خاصی انجام نداده.

الان مهم‌ترین نگرانی شما در مورد آقای حجاریان چیست؟

من بیشتر نگران سلامتی ایشان هستم. یعنی از یک طرف مظلومیت ایشان خیلی من را متاثر می‌کند. یعنی اینکه چنین موجودی را ببرند بازجویی کنند و تحت فشار قرار دهند برای من خیلی خیلی رقت آور است. نمی‌توانم تحمل کنم. من دلم نمی‌خواهد چهره کشورم را چیزی شبیه اسراییل ببینم که یکی از رهبران فلسطین را با وضعیت جسمی مشابه در زندان نگاه داشتند و وقتی هم بیرون آمد دوباره ترورش کردند.کشور من از این نظر کشور خوشنامی بود؛ من دلم نمی خواهد این چیزها را ببینم. یعنی اصلا این چیزها برای من باورکردنی نیست؛ برای این انقلاب همه ما زحمت کشیدیم؛ همه مردم زحمت کشیدند؛ خود من یکی از این مردم. زندان رفتم. شکنجه شدم و زجر کشیدیم تا این سیستم آمد. سال‌های سال احساس خوشبختی می‌کردم.دلم نمی‌خواهد این چهره برای من مغشوش بشود.

آقای حجاریان می‌دانستند بیرون چه خبر است؟ از درگیری‌ها و کشتارها خبر داشتند؟

صدای الله ‌اکبرها را می شنوند؛ ولی در جریان چیزهای دیگر فکر نمی‌کنم باشند. گفتند یک قران و یک مفاتیح دارند ؛فکر نمی‌کنم در جریان چیز دیگری باشند. فقط از ما خواستند برایشان حافظ ببریم.

با شناختی که از آقای حجاریان دارید فکر می‌کنید اگر می‌فهمیدند که بچه‌های مردم این‌طور در خیابان‌ها کشته می‌شوند چه حالی می‌شدند؟

من البته چیزی نگفتم تا حالش بدتر نشود ولی فکر می‌کنم گریه‌هایی که می‌کرد به خاطر همین چیزها بود. ایشان متاثرند نظامی که در ایجاد، تقویت و بقایش نقش داشتند و می‌خواستند زوایایی را که در آن دچار مشکل بود اصلاح کنند، حالا دچار این وضع شده. این برایش خیلی دردناک است.

آقای حجاریان پیش از این ماجراها،به این انتخابات چه امیدی داشتند؟

ببینید این اتفاقات خیلی غیرمنتظره بود.او بیشتر منزل بود. دوستانش که سرگرم انتخابات بودند و او هم که نمی توانست این طرف و آن طرف برود.وقتی من از سرکاربه خانه بر می گشتم می گفت چه خبر؛می گفتم من که خبر خاصی ندارم ؛روزنامه ها را بخوان.می گفتم: چه می شود؟جواب می دادند:نگران نباش.درست می شود.حالا اینطور شد.من الان تنم از هر طرف زخم خورده. یکی وضعیت شوهرم؛یکی وضعیت جامعه. یکی وضعیت جوان ها را می بینم. واقعا دلم می خواهدببینم که این نظام به صراط مستقیم برگردد.

چطوری ممکن است؟

اگر عقل ها جمع بشود،عملی است. بارها از این اتفاقات افتاده ولی با تدبیر جمعی حل شده.

ولی الان خون بچه ها این وسط است

آن بچه ها همگی آرزی اصلاح امور را داشتند واگر این اصلاح اتفاق بیفتد خون آنها پایمال نخواهد شد.

منبع: روزآنلاین

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: