نامه دختر حجاریان به آیت‌الله منتظری و پاسخ آیت‌الله منتظری

بسم الله الرحمن الرحیم ‏

محضر مبارک مرجع عالیقدر آیت الله العظمی منتظری

‏با سلام و عرض تبریک به مناسبت ایام ولادت امام علی (علیه السلام )،‏ ‏مولای متقیان ، پیشوای عدالت طلبان و آزادی خواهان و امام مظلومان و‏ ‏ستمدیدگان.

‏این روزها دستهای استغاثه و التجاء به درگاه پروردگار عالم گشوده شده‏ ‏است و خلقی پریشان از نامهربانی ها شکوه به درگاه معبود می‎برند، که «و‏ ‏الی الله المشتکی «. من نیز در هر نماز و دعایی پیکر بیمار و رنجور پدرم دکتر‏ ‏سعید حجاریان را به یاد می‎آورم که پس از سوء قصد ده سال قبل همین‏ ‏سلامتی نسبی خود را مدیون دعای ملت شریف ایران است ، و گویا می‎بینم‏ ‏که در سلول انفرادی به نماز نشسته است ، او را که به واسطه اصابت گلوله ‏ ‏اشقیا به مخچه و نخاعش یارای ایستاده نماز خواندن نیست ، و می‎دانم که‏ ‏لکنتی غریب گریبانش را می‎گیرد آنگاه که می‎کوشد حروف را به درستی‏ ‏ادا کند. انگشت های بی حس او توانایی برداشتن قرص هایش را ندارد،‏ ‏نمی دانم آیا کسی هست که داروها و قرص های رنگارنگ او را به موقع‏ ‏بدهد؟ او برای نوشیدن جرعه ای آب به کمک نیاز داشت ، نمی دانم آیا‏ ‏می‎تواند پس از ساعتها بازجویی آبی بنوشد و گلویی تازه کند؟ مردم او را‏ ‏به نام سعید می‎شناسند ولی مادرش او را عباس صدا می‎زند، بی اختیار به‏ ‏یاد جانباز کربلا، باب الحوائج حضرت ابوالفضل العباس می‎افتم.

‏ ‏رندان تشنه لب را آبی نمی دهد کس
‏ ‏گویا ولی شناسان رفتند از این ولایت

‏ ‏بیش از دو هفته است که پدرم را بدون هیچ اتهامی بازداشت کرده اند.‏ ‏اصلا مگر این بدن مجروح و ناتوان می‎تواند جرمی مرتکب شود؟ همه‏ ‏می‎دانند که پدرم سالهاست در حاشیه دنیای سیاست قرار گرفته و برای‏ ‏سیاستمداران تنها نمادی معنوی به شمار می‎رود. پس چگونه می‎تواند‏ ‏تأثیری در تحولات داشته باشد تا جرمی از آن پدید آید؟ انگار از این بدن‏ ‏رنجور هم نمی گذرند. تاکنون نه اتهام ایشان به وی تفهیم شده و نه از داشتن‏ ‏حق قانونی وکیل برخوردار است .

‏ ‏آن گونه که پزشک متخصص ایشان در بیانیه رسمی اعلام نموده اند جان‏ ‏سعید حجاریان در خطر است و ایشان نیاز به مراقبت های فوری پزشکی‏ ‏داشته و بدون پرستاری خانواده در انجام امور شخصی و روزمره که لازمه ‏ ‏فرائض دینی است با مشکلات جدی مواجه است ، و اینها همه در حالی است‏ ‏که ضارب پدرم آزادانه به ارعاب مردم مشغول است . ظاهرا مضروب‏ ‏باید به جای ضارب مجازات شود.

‏ ‏این روزها جز گریستن به درگاه خدا سلاحی ندارم . امروز زینب دختر‏ ‏سعید حجاریان فریاد تظلم و دادخواهی به بیت شما مراجع عظام آورده‏ ‏است که به خاطر خدا هر تلاشی در توان دارید به کار گیرید تا همه مظلومان‏ ‏در بند از جمله پدرم به آغوش خانواده بازگردند، که مراجع در سنتی هزار و‏ ‏چند صد ساله همواره ملجاء مردم بی پناه بوده اند.
‏ ‏اللهم انا نشکوا الیک فقد نبینا و غیبة ولینا و شدة الفتن بنا و تظاهر الزمان‏ ‏علینا.

‏ ‏زینب حجاریان کاشانی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

‏ ‏پاسخ آیت الله العظمی منتظری:

‏بسمه تعالی ‏
‏با سلام و تحیت

‏ ‏دخترم ; نامه پر رنج و سوزانت را خواندم و از غم و اندوه مظلومان بیش از پیش‏ ‏برآشفتم . به راستی هیچ روزگاری تلخ تر و اندوهناک تر از روزگار سیطره ظالمان‏ ‏متظاهر به دین بر مظلومان دیندار، و تسلط قانون گویان قانون گریز و قانون سای بر‏ ‏قانون گرایان قانون خواه نیست ; که با بی اخلاقی تمام ، زهر هلاهل ستم و‏ ‏بی قانونی را با ظرف بلورین و پاک دین ، عدالت و قانون در کام تشنه مظلوم و‏ ‏حق خواه ریخته و چنین می‎نمایند که جز تحقق دین ، عدل و قانون را‏ ‏نمی خواهند.

‏ ‏دخترم ; در تاریخ ، این قبیل نامردمان بسیار بوده اند. فرعون گفت : «بگذارید موسی‏ ‏را بکشم و پروردگارش را بخواند، چون من می‎ترسم که دین شما را دگرگون کند‏ ‏و یا در زمین فساد و تباهی را آشکار نماید.» (و قال فرعون ذرونی أقتل موسی‏ ‏ولیدع ربه انی أخاف أن یبدل دینکم أو أن یظهر فی الارض الفساد) (مومن / ۲۶)‏ ‏و هم اینان سیدالشهداء(ع ) و اصحاب او را به نام حاکمیت دین و اتهام خروج بر‏ ‏حاکمیت دینی با رقت بارترین حال به شهادت رسانده و خاندانش را با همین مکر‏ ‏به اسارت کشیدند. (و لا یحیق المکر السیی الا باهله ) (فاطر/ ۴۳).

‏عجبا! که اینان نه از سرگذشت گذشتگان عبرت می‎آموزند و نه از پند ناصحان‏ ‏بهره می‎برند.

اینجانب در سالهای متمادی بارها و بارها به اشکال مختلف بر‏ ‏خطری که اینک بیش از گذشته در حال وقوع است هشدار داده ام ولی :
‏ ‏هزار حیله برانگیخت حافظ از سر مهر
‏ ‏بدان هوس که شود آن حریف رام و نشد

‏هنوز هم از سر مهر خطاب به متصدیان امر این آیات شریفه قرآن کریم را تلاوت‏ ‏می‎کنم : (و قال رجل مومن من آل فرعون یکتم ایمانه أتقتلون رجلا أن یقول ربی‏ ‏الله و قد جائکم بالبینات من ربکم و ان یک کاذبا فعلیه کذبه و ان یک صادقا‏ ‏یصبکم بعض الذی یعدکم ان الله لا یهدی من هو مسرف کذاب . یا قوم لکم‏ ‏المل الیوم ظاهرین فی الارض فمن ینصرنا من بأس الله أن جأنا قال فرعون ما‏ ‏أریکم الا ما أری و ما أهدیکم الا سبیل الرشاد. و قال الذی امن یا قوم انی اءخاف‏ ‏علیکم مثل یوم الاحزاب . مثل دأب قوم نوح و عاد و ثمود والذین من بعدهم و ما‏ ‏الله یرید ظلما للعباد. و یا قوم انی أخاف علیکم یوم التناد. یوم تولون مدبرین ما‏ ‏لکم من الله من عاصم و من یضلل الله فما له من هاد) (مومن / ۲۸ – ۳۳).

‏و از آنان می‎خواهم پیش از اینکه دیر شود و با مردم بیش از این فاصله بگیرند و‏ ‏دچار عاقبت سنت الهی استدراج و آثار وضعی گفته ها و کرده های خویش شوند،‏ ‏به راه مستقیم بازگردند و بیش از این با آبروی اسلام و تشیع بازی نکنند و حقوق‏ ‏اقشار معترض را تضییع ننمایند و با عدل و ملاطفت ماندگار شوند.

‏ ‏دخترم ; پدرت و سایر زندانیان سیاسی که این روزها به بند کشیده شده و برای‏ ‏گرفتن اعترافات دروغ و خلاف واقع زیر شکنجه و فشار قرار گرفته اند چشم و‏ ‏چراغ ملت رشید ما می‎باشند و شما خانواده های عزیز آنان با صبر و بردباری و‏ ‏تدبیر علاوه بر این که نزد خدای متعال اجر و پاداش بی حساب صابران را دارید،‏ ‏می‎توانید مظلومیت آنان را به دنیا ثابت نمایید; (انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر‏ ‏حساب ) (زمر/۱۰).

‏امیدوارم هرچه زودتر مسئولین کشور در سیاست خشونت بار خود تجدیدنظر‏ ‏نموده و برای جلب رضایت عامه و بخصوص اقشار وسیعی که در آراء آنان‏ ‏تقلب شده متنبه شده و خطاهای گذشته را جبران نمایند. ان ارید الا الاصلاح و ما‏ ‏توفیقی الا بالله .
‏ ‏والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته .

‏۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸‏
‏حسینعلی منتظری

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: